Logo

46-042 Pustków k./Ozimka, ul. Ozimska 69a
tel.: 77 465 52 58

  
Logo

Spośród licznych propozycji z pewnością nie jest łatwo znaleźć odpowiedni zajazd. Być może to właśnie Zajazd "Hema", położony w dolinie "Małej Panwi", jest odpowiednim dla Państwa miejscem na znalezienie odrobiny spokoju i oderwania się od codziennych problemów.

W samym sercu Pustkowa oddalonego o 5 km od miasteczka Ozimek, 20 km od miasta wojewódzkiego Opole, znajduje się nasz gościnny dom z tradycjami i rodzinną atmosferą. Miła obsługa zapewnia przyjemny pobyt i wypoczynek. Lokal oferuje Państwu znakomitą kuchnię śląską, a na dobry początek dnia proponujemy obfite, smaczne śniadanie. Do dyspozycji Państwa są dwuosobowe pokoje z prysznicem, WC i TV-sat oraz apartament. Ponadto dysponujemy salą konferencyjną na 40 osób - z rzutnikiem multimedialnym oraz bilardem dla urozmaicenia czasu. Dla gości zapewniamy strzeżony parking. Proponujemy miłą formę spędzania wolnego czasu w postaci organizowania grillów połączonych z imprezą. W naszym lokalu istnieje ponadto możliwość organizowania szkoleń, studniówek, uroczystości rodzinnych oraz wesel z typową kuchnią śląską.

Tylko 2 km dzieli nasz Zajazd od Jezior Turawskich, które są doskonałym miejscem do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych oraz odbywania pieszych wędrówek po leśnych szlakach. Dla miłośników turystyki rowerowej polecamy szlaki w dolinie Małej Panwi, których jest kilkanaście kilometrów. Atrakcja - 5 km od nas w Krasiejowie powstał Jurapark - największy tego typu obiekt w Europie. (www.jurapark.pl).

Kuchnia śląska

Kuchnia śląska to dział sztuki kulinarnej wywodzącej się i charakterystycznej dla Górnego Śląska i Ślązaków.

Przez wieki kultura śląska mieszała się i czerpała z wpływów Polski, Czech, Austrii i Niemiec. Spowodowało to powstanie oryginalnej kultury z własnymi gwarami, strojami ludowymi oraz kuchnią. Ze względu na wielonarodowościowy charakter tej krainy, tutejsza kuchnia jest niejednolita w swym charakterze. Na Górnym Śląsku spożywane są potrawy typowo śląskie (tu powstałe lub tylko tu spożywane) oraz potrawy popularne również w krajach sąsiadujących, często znane tu pod śląską nazwą: np. krepel (pączek) czy buchta (kluski na parze).

Często spotykanym zjawiskiem jest przypisywanie Ślązakom jako dania regionalnego rolady wraz z kluskami śląskimi i modrą kapustą (często jako pierwsze danie jest nudelzupa).

Kluski śląskie - przepis

Kluski śląskie przygotowuje się z ugotowanych ziemniaków połączonych w stosunku objętościowym 4:1 lub 3:1 z mąką ziemniaczaną z dodatkiem soli (do smaku). Opcjonalnie dodaje się także surowe jajka.

Najczęściej gotowe kluski mają około 4-5 cm szerokości i 2,5 cm wysokości. W zależności od użytego gatunku ziemniaków i koloru żółtka jajka, przyjmują barwę białokremową, lekko żółtą a nawet koloru żółtka. Wgłębienie w klusce oprócz funkcji dekoracyjnej spełnia rolę miejsca, w którym zatrzymuje się podany z potrawą sos. „Dziurka” pomaga także równomiernie ugotować kluski.

Jeszcze gorące, ugotowane ziemniaki przeciska się przez praskę lub mieli w maszynce po czym łączy z pozostałymi składnikami. Z wyrobionego ciasta formuje się wałek, który następnie kraja się na kawałki, którym następnie nadaje się pożądane kształty. Charakterystyczną „dziurkę” robi się palcem. Uformowane w ten sposób kluski gotuje się w osolonej wodzie.